Artikkelit aiheittain:
ASUNNOT ja METSÄ KEVYTTÄ OSAKKEET ja SALKKU STRATEGIAT ja PERUSTEET TRENDIT YHTEISKUNTA YRITYSTOIMINTA
Osakeseurannan päivitys
http://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html
Uusi sivu ”Div ReInv”. Lasketaan miten paljon osake on tuottanut osingot mukaan lukien. Oletuksena, että osaketta on ostettu 1 kpl alussa.
Lasketaan myös miten paljon enemmän olisi tuottanut jos osingot olisi sijoittanut uudelleen samaan yhtiöön joka vuosi (difference).
Sivulla ”CROIC” uutena ominaisuutena keskihajonta. Jos on pieni niin kertoo tunnusluvun tasaisuudesta vuodesta toiseen.
Kolmen amerikkalaisen (Starbucks, YUM ja McDonalds) kohdalla huomautus että näiden oma pääoma on negatiivinen. Tämä vääristää tunnuslukua. Näyttää siis liian hyvältä.
Kommentit
Osinkojen uudelleensijoittaminen
Nyt löytyvät yrityskohtaiset tiedot ja yhteenveto kaikille yhtiöille, sivut Div_ReInv ja Div_ReInv_Summary.
http://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html
Lisää uusi kommentti