Artikkelit aiheittain:
ASUNNOT ja METSÄ KEVYTTÄ OSAKKEET ja SALKKU STRATEGIAT ja PERUSTEET TRENDIT YHTEISKUNTA YRITYSTOIMINTA
Nordean Antti Saari suosittaa pitämään osakkeet ylipainossa
Nordean Antti Saari suosittaa pitämään osakkeet edelleen ylipainossa.
Sijoitusvuoteen 2019 lähdetään heiluvissa merkeissä. Osakesijoittajien hermostuneisuutta lisää heikkenevä talouskasvu sekä kiristyvä keskuspankkipolitiikka. Talous ja tuloskasvu jatkuu kuitenkin Antti Saaren mukaan riittävällä tasolla ja osakkeet ovat menestyvä valinta.
Antti Saari uskoo että kehittyvät markkinat ovat edelleen paras osakesijoitusten kohde. Tähän on kolme syytä: kehittyvien maiden talouskasvu on muita vahvempaa, laskeneet kurssit ovat tehneet arvostustasoista houkuttelevia ja Kiinan elvyttävä politiikka tukee osakekursseja.
Korkosijoituksissa Antti Saari suosii valtionlainoja. Riskiyrityslainoja ei yleensä kannata ottaa salkkuun silloin kun talouskasvu hidastuu.
Kommentit
Nollakorkoinen pankkitili on hyvä sijoituskohde (?)
Nordean Antti Saari tuntuu pitävän osakkeet aina ylipainossa.
Tämänkertaisesta viikkokatsauksesta olen pitkälle samaa mieltä kuitenkin seuraavin lisäyksin:
"Nordean Antti Saari tuntuu pitävän osakkeet aina ylipainossa"
Itse olen oudoksunut linkin listaa Nordean seuraamista Suomi-osakkeista, otin tarkoituksella vähän vanhan listan, ettei N. voi väittää liikesalaisuuksia vuodetun
Siinä ei ole yhtään myy-osaketta (?)
https://www.nordea.fi/Images/58-288666/
Monia outouksia minun silmääni
Nordea ei keksi myytävää vaikka olevinaan allokoi ahkerasti salkkua. UPM nousi salkkuun liki huippuhintaan, samoin Neste. Lundin Mining saattaa olla halpa, mutta TA:n mukaan pohjat eivät vielä olleet tuossa. Wärtsilä on halpa jne.
Älkää ihmetelkö, jos en suuremmin arvosta pankkien sijoitusviisautta.
Lisää uusi kommentti