- Suomalaisessa palkkapolitiikassa - erityisesti keskitetyissä ratkaisuissa - matalan tuottavuuden alojen palkat ovat nousseet tuottavuuteen nähden paljon erityisesti hyvän taloudellisen suhdanteen aikoina. Työntekijät on haluttu asettaa mahdollisimman tasa-arvoiseen asemaan. Tämä on kuitenkin merkinnyt monen alan yrittäjille liiallisia kustannuspaineita. Yrittäjät ovat saattaneet joutua korkeiden työvoimakustannusten vuoksi tinkimään liiketoiminnan kasvusta eivätkä yritykset ole näin pystyneet palkkaamaan uusia työntekijöitä, Wuorinen arvioi puhuessaan Suomen Yrittäjien puheenjohtajien neuvottelupäivien avajaisseminaarissa Viking Mariellalla Helsingissä.
Huomattavan suuret toimiala- ja yrityskohtaiset tuottavuuserot ovat heijastuneet palkkoihin heikosti erityisesti keskitetyn tulopolitiikan järjestelmässä. Palkkaratkaisut ovat pohjautuneet usein vientiteollisuuden maksukykyyn, jolloin kotimarkkinoilla toimivat yritykset ovat joutuneet ahtaalle.
Suomen Yrittäjien mielestä tuottavuutta pitää ryhtyä palkitsemaan enemmän yksilötason suoritusten ja yritysten menestyksen mukaan. Tämän vuoksi paikallista sopimista on edistettävä, jotta työn tuottavuus paranisi, työllistämisen kynnys madaltuisi ja yritysten kasvun esteet vähenisivät.

Kirjoita uusi kommentti