Tuotot 1-3-5 seuranta

Tein noin vuosi sitten Arvopaperin taulukon pohjalta listan yhtiöistä, joiden tuotot olivat plusmerkkisiä 1-3-5 vuodelta kaikki. Olen nyt seuranut ko yhtiöiden menestystä ja ne ovat CAP-hintaindeksiin verrattuna kehittyneet aika hyvin vuoden aikana, 19,1% kun hintaindeksin kehitys on olut vain 2,8%.

http://koti.phnet.fi/sinisaar/Osingot_tuotot.pdf

Uudessa arvopaperissa 1/2013 on taas samanlainen vertailu. Viime vuonna listalla olleista 12:sta yhtiöstä on 9 edelleen mukana (keltataustaiset).

Uusia on tullut paljon lisää (katso alempi taulukko). Seuraan taas kaikkien kehitystä tästä eteenpäin.

 

 

 

 

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahdella rauha harvinaisen kaukana

Markkinat saivat maanantaina taas muistutuksen Persianlahden kriisin todellisesta tilasta propagandasta siivottuna. Brent-futuurit pomppasivat päälle viisi prosenttia, kun Israel ja Iran vaihtoivat ohjusiskuja huolimatta Donald Trumpin vakuutteluista neuvottelujen

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Kun ankat vaakkuvat, niitä pitää syöttää

(When ducks quack, feed them – vanha pörssisanonta)

Piilaakson moguulit näkevät tilaisuutensa koittaneen ja lyövät pöytään valtavat IPO:t. Antropic, Space-X ja OpenAI aikoivat rahastaa sijoittajilta yhteensä