Skip to main content

Rahan tuloa ei voi estää

Käyttäjän Pekka Valkonen kuva
Posted in

Kirjoittelin kuukausi sitten kehitysmaiden mikroluotoista. Tällä tarkoitetaan pienten rahasummien, muutamien satojen tai tuhansien, lainaamista kehitysmaiden köyhille, jotka perinteisten määritelmien mukaan eivät ole luottokelpoisia.

Kirjoituksessa oli mainittuna pari väylää osallistua tähän sijoitustoimintaan: Naisten Pankki  ja Kiva.org.

Tein silloin muutamia 25 dollari sijoituksia Kiva.org’in kautta ja jäin ihmettelemään miten ja milloin tuota minimaalista sijoitusta palautetaan.

Nyt Kiva.org tililleni oli tullut ensimmäinen pääomanpalautus viestillä ” A total of $2.08 has been repaid”. Eli rahan tuloa ei voi välttää.

No votes yet

Linkkejä vaihdettu

kommenteissa puolin ja toisin

http://helanes.blogit.kauppalehti.fi/blog/19748

 

T. Juha

linkki

Linkki vie facebookiin koirankasvattajien sivulle sad

Huomasin ja poistin Kivat koirat

Poistin linkin Kiva-koirasivulle. Tuo oli taas muistutus siitä, että brandinhallinta on tärkeää ja nimi kannatta valita huolella.

Tosin Ruukki Group - Ruukki - Rautaruukki tavaramerkkiriita taas kerran osoittaa, että vahvemman oikeulla saa mitä vain, myös tavaramerkeissä.

Pekka