Joukkorahoitusmarkkinat kaksinkertaistuneet vuodessa

Suomen joukkorahoitusmarkkinat ovat yli kaksinkertaistuneet vuodessa, ilmenee valtiovarainministeriön kyselystä.

Joukkorahoituksella kerätään tänä vuonna rahoitusta yhteensä 153 miljoonaa euroa, kun viime vuonna määrä oli 70,5 miljoonaa euroa. Toissa vuonna markkinoiden koko oli 52 miljoonaa euroa.

Yrityksille tärkeitä rahoitusmuotoja ovat sijoitus- ja lainamuotoinen joukkorahoitus, ja ne ovat kasvaneet erittäin nopeasti. Joukkorahoitus jakautuu tänä vuonna seuraavasti:

  • sijoitusmuotoinen joukkorahoitus: 41,3 miljoonaa euroa (+184 prosenttia viime vuodesta)
  • lainamuotoinen joukkorahoitus yrityksille: 39,9 miljoonaa euroa (+92 prosenttia)
  • yksityishenkilöiden välinen vertaislainaus: 71,3 miljoonaa euroa (+106 prosenttia)
  • vastike- ja hyödykemuotoinen joukkorahoitus: 846 000 euroa (+32 prosenttia).

Valtiovarainministeriö on tehnyt vuosittain kyselytutkimuksen markkinatoimijoille vuodesta 2014 alkaen. Sähköpostikyselyllä on tavoitettu valtaosa Suomen markkinoilla toimivista joukkorahoituksen välittäjistä.

Kasvun odotetaan jatkuvan

Valtiovarainministeriö arvioi, että markkinat kasvavat edelleen. Kasvua tukee muun muassa uusi joukkorahoituslaki, joka selkeyttää niin markkinatoimijoiden kuin sijoittajien oikeuksia ja velvollisuuksia. Laki tuo laina- ja sijoitusmuotoisen joukkorahoituksen osaksi säänneltyjä rahoitusmarkkinoita.

 

Related Posts

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 2: sopeutumisrahan määrä

Kansanedustaja voi eduskuntakautensa päätyttyä saada sopeutumisrahaa yhteensä melkein miljoonan euron verran! Onko tässä mieltä? Tämä on jatkoa edeltävälle videolle, jolla käsittelin sopeutumisrahan kestoa.

https://www.youtube.com/shorts/ZqGmUiUZ7P8