FED:n koronnosto ei mullistaisi markkinoita

Keskuspankkipolitiikka vaikuttaa tällä hetkellä merkittävästi sijoitusmarkkinoihin, erityisesti siihen miten houkuttelevina sijoittajat näkevät korkokosijoitukset suhteessa osakkeisiin. Nousevat korot syövät korkosijoitusten arvoja kun taas laskevien korkojen periodi on yrityslainojen kulta-aikaa.

USA:n keskuspankki, FED, on ensimmäinen koronnostoa harkitseva merkittävä keskuspankki ja sen pääjohtaja Janet Yellen on indikoinut FED:n harkitsevan koronnostoa vielä tämän vuoden aikana.

USA:n talous on vahva,  työttömyys on alle 5%, talous kasvaa ja inflaatio on piristynyt runsaaseen prosenttiin.  USA:n keskuspankin uskotaankin päätyvän joulukuussa pieneen (0,25% ?) koronnostoon. Välittömät vaikutukset sijoitusmarkkinoihin jäävät Nordean mukaan luultavasti pieniksi. Puolen prosentin tasolle nousevat lyhyet korot eivät riitä mullistamaan markkinoita.

Related Posts

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 2: sopeutumisrahan määrä

Kansanedustaja voi eduskuntakautensa päätyttyä saada sopeutumisrahaa yhteensä melkein miljoonan euron verran! Onko tässä mieltä? Tämä on jatkoa edeltävälle videolle, jolla käsittelin sopeutumisrahan kestoa.

https://www.youtube.com/shorts/ZqGmUiUZ7P8